خطاهای شناختی
فوریه 5, 2018
مقاله ندا نعیمی
مقاله روان شناس بالینی نعیمی
فوریه 12, 2018

موضوع بسیار مهمی که این روزها خانواده‌های بسیاری را در تمام نقاط جهان درگیر خود کرده است، موضوع افسردگی در نوجوانان است. تحقیقاتی که در این زمینه انجام

افسردگی نوجوانانشده اند نشان می دهند که در سال های 2012 و 2013 افزایشی ناگهانی در میزان افسردگی در نوجوانان مشاهده شده است. اکثر خانواده هایی که فرزندی نوجوان دارند، به نوعی با فرزند خود احساس شکاف ذهنی کرده و در بسیاری از موارد نگران وضعیت زندگی و احساسی فرزند نوجوان خود هستند.
تا کنون علی رغم اهمیت بسیار بالای این مساله میزان آگاهی رسانی در مورد آن به اندازه ای نبوده است که والدین حتی با نشانه های آن آشنا باشند. نتیجه ی بسیار دردناک آن خواهد بود که زندگی عده ای از این نوجوانان به شکل های مختلف تهدید خواهد شد که شاید آشناترین مثال آن در حال حاضر بازی نهنگ آبی باشد.
اگر شما فرزندی نوجوان یا در آستانه ی رسیدن به سن نوجوانی دارید، و یا اگر در اطرافیانتان نوجوانانی هستند که دوستشان دارید حتما این مطلب را تا انتها بخوانید و آن را با سایرین به اشتراک بگذارید.
نکته ی بسیار مهمی که در بحث افسردگی نوجوانان مطرح است این است که نشانه های این افسردگی با نشانه های معمولی که از افسردگی می شناسیم می تواند متفاوت باشد؛ مثل پرخاشگری. نوجوانی که با معلم یا والدین خود یا هر کسی که برایش چارچوب و قانونی تعریف می کند با پرخاش رفتار می کند می تواند مبتلا به افسردگی باشد. در حالی که همه ی ما تا صحبت از افسردگی می شود فردی را کز کرده در گوشه ی اتاق متصور می شویم که آرام و بی صدا اشک می ریزد! پس پیش از هر چیز آگاهی داشتن از نشانه های افسردگی در نوجوان به ما در تشخیص به موقع آن کمک خواهد نمود.
اما گام بعد از تشخیص، درمان است. باید توجه داشت که نوع درمان با توجه به شدت نشانه ها متفاوت است. زمانی که میزان نشانه های افسردگی در نوجوان بالاست، مراجعه به روانپزشک توصیه می شود. باید توجه داشت که خانواده ها نباید نسبت به استفاده از داروهایی که روانپزشک معتمد و متخصص تجویز می کند مقاومت داشته باشند. همانطور که هنگامی که فرزند شما دچار سرماخوردگی می شود و شما به او داروهایی که پزشک تجویز کرده را می دهید تا روند بهبود حالش با سرعت بیشتری طی شود، باید نسبت به تخصص روانپزشک هم اعتماد کافی داشته باشید. گاهی لازم است که با مصرف دارو نشانه های بیماری را کنترل کرد و سپس با استفاده از روش های درمانی دیگر مانند رواندرمانی به درمان بیماری پرداخت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *