درمان پرخاشگری
درمان پرخاشگری
بهمن ۱۵, ۱۳۹۶
روانشناختی اعتیاد
روانشناختی اعتیاد
بهمن ۱۵, ۱۳۹۶
درمان وسواس

درمان وسواس

مدت طولانی است که دچار وسواس شستشو شده ام و دچار آزار روحی وجسمی شده ام برای رها شدن از این شرایط چه باید بکنم؟

پاسخ: اغلب وسواس از اضطراب فرد نشات میگیرد اگر به درمان اضطراب قبل از درمان وسواس بپردازید درمان بسیار سریعتر صورت میگیرد و شاید هم همراه با درمان اضطراب، وسواس شما نیز برطرف شود.

  1. بهترین شیوه درمانی وسواس شستشو،رفتار درمانی میباشد که شامل مجموعه ای از تکنیک ها است در این روش اولین گام: بررسی کمیت و کیفیت مشکل است
    دومین گام :تعیین رویدادی که نقش کلیدی در این مشکل دارد
  2. تکنیک پیشگیری از پاسخ :در این روش به مدت حداقل ۳ ساعت و اگر هم شرایط وجود دارد ۲۴ ساعت باید تحت نظارت مستقیم فردی از اعضای خانواده ،دوستان،اطرافیان قرار بگیرید البته این شیوه برای کسانی کاربرد دارد که انگیزه بالا برای همکاری با درمان را دارند در غیر این صورت وسواس به شیوه غیر قابل مشاهده تغییر شکل میدهد.
  3. برای تکمیل تکنیک بالا(پیشگیری از پاسخی )میتوان روش حساسیت زدایی به کار برد مخصوصا اینکه فرد در وسواس شستشو با هراس های متعددی درگیر است (برای روش حساسیت زدایی حتما باید به روانشناس خود مراجعه کنید)
  4. افرادی دچار وسواس میشوند یک نوع اجتناب از برخورد با موقعیت های خاص آنان را احاطه میکند باید سعی کنید با آن موقعیت رویارویی پیدا کنید هر چند سخت است ولی قابل اجرا میباشد.
  5. برای پیشبرد درمان نیاز به مشارکت اعضای خانواده را دارید چون افراد وسواسی دایم دنبال اطمینان آفرینی از سوی اعضای خانواده هستند وتا زمانی که این اطمینان آفرینی صورت گیرد درمان کند پیش میرود و هر لحظه وسواس فرد بازگشت مییابد.
  6. بهتر است برای خود نظارتی فهرستی از ترس هایی که اصولا از آلودگی ها دارید را از شدیدترین به ضعیف ترین تنظیم کنید و همچنین تعداد پاسخ ها و شدت پاسخ ها را ثبت کنید وسپس با کمک توافق قراردادی فهرست خود را کمتر وکم رنگ تر کنید برای مثال:بعد از دست زدن به سطل آشغال دستتان را شستید بلافاصله در یخچال را باز کنید(برای تنظیم این توافق قراردادی میتوان از روانشناس کمک گرفت)

این بیماری قابل درمان است به شرایط اینکه فرد با انگیزه بالا با روانشناس خود همکاری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *