مشاور روانشناس خانم
ژوئن 30, 2018
مشاور تلفنی شبانه روزی
مشاور تلفنی شبانه روزی یا ۲۴ ساعته
جولای 6, 2018

مشاوره قبل از ازدواج را جدی بگیرید.

مشاوره قبل از ازدواج از جمله کارهایی است که انجام آن قبل از ازدواج ضرورت دارد و مخصوص قشر خاصی نیز نیست. همه اشخاصی که تصمیم بر ازدواج دارند، بهتر است برای اطمینان از درست تر بودن انتخابشان، داشتن یک زندگی ایده آل و جلوگیری از تاثیر مشکلات ساده بر زندگی مشترک خود به یک مشاور روانشناس خانم و آقا مراجعه کنند.

 

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

تشبیه ازدواج به دربسته بودن یک هندوانه، موضوعی است که همیشه با آن سروکار داشته ایم به همین دلیل با کمک گرفتن از مشاور قبل از ازدواج، بایستی مهارت های زندگی زناشویی را یاد گرفت تا بتوان زندگی موفق تر و بدون مشکلی را تشکیل داد.

اکثر افراد مراجعه به مشاور ازدواج و در نتیجه آموختن مهارت های لازم برای اداره یک زندگی مشترک را به تاخیر می اندازند و معمولا وقتی کار از کار می گذرد به فکر رفتن نزد مشاور روانشناس می افتند.

حتی گاهی دختران و پسران جوان انجام این کار را ضروری نمی دانند و ممکن است خواندن کتاب هایی با موضوع ازدواج و مهارت های برقراری ارتباط را بیهوده بدانند. عده ای از افراد نیز بر این باورند تا زمانی که خطبه عقد جاری نشده است نیازی به هیچ کدام از این مهارت ها ندارند.

مشاوره قبل از ازدواج برای کاهش میزان طلاق در جامعه باید تبدیل به یکی از موارد اجباری و رسمی لازم الاجرا قبل از ازدواج شود. به این ترتیب جوانان می توانند علاوه بر استفاده از موارد آموزشی حاصل از مشاوره ها، مشکلات خود را بیشتر از قبل کاهش دهند.

روش های مختلف مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره های ازدواج به دو روش انجام می گیرد. اما بعضی از مراکز مشاوره هر دو روش را در یک بسته ارائه خواهند داد.

۱٫ مشاوره های آموزشی(آموزش های پیش از ازدواج): این نوع مشاوره ها شامل آموزش هایی است که به طور گروهی انجام می شود و نیازی نیست افراد شرکت کننده در آن با یکدیگر نامزد باشند.

مواردی که در این نوع مشاوره ازدواج آموزش داده می شوند عبارتند از:

  • خودشناسی
  • ترک عادت های غلط
  • انتظارات واقع بینانه از تشکیل زندگی مشترک
  • مهارت های برقراری و حفظ ارتباط
  • تفاوت های زن و مرد

۲٫ مشاوره پیش از ازدواج. این نوع مشاوره معمولاً به طور دو نفره و در حضور هر دو طرف انجام می‌شود.

علت کمک نگرفتن مردم از مشاورین ازدواج

عدم آگاهی علت اصلی مراجعه نکردن و کمک نگرفتن بسیاری از مردم از مشاور های ازدواج است. در حقیقت بسیاری از آن ها به دلیل این که سرفصل های آموزشی مشاوره پیش از ازدواج را نمی دانند از مشاوره گرفتن و شرکت در این نوع کلاس ها خودداری می کنند.

به طور کلی هر شخص برای شروع یک دوره ی جدید از زندگی خود به آموزش و تجربه کسانی که این مسیر را پشت سر گذاشته اند نیاز دارد. حال اگر ازدواج و تشکیل زندگی مشترک را یکی از دوره های جدی رشد در زندگی هر شخص در نظر بگیریم، دیگر نیازمندی به راهنمایی های ضروری در این دوره عجیب به نظر نمی رسد.

از جمله چالش هایی که امروزه جوانان ما در موضوع ازدواج و زندگی زناشویی با آن مواجه هستند، تصوری است که از آن دارند. آن ها زندگی والدین خود دیده اند و قصد دارند با تفکر مدرن سنتی زندگی کنند.

 

نکات مهم در مشاروه قبل از ازدواج

نکاتی که برای مشاوره ازدواج باید مورد توجه قرار گیرند.

اگر تصمیم دارید که برای مشاوره پیش از ازدواج اقدام کنید، باید به چند نکته توجه داشته باشید. قبل از هر کاری انتخاب مراکز معتبر و همچنین کسب اطمینان از مهارت و تجربه فرد مشاور مطرح است.

از آن جا که یک متخصص روانشناس با مسائل زندگی زناشویی آشناست و توانایی تشخیص ویژگی های شخصیتی افراد را نیز دارد، معمولا می تواند به عنوان بهترین گزینه برای کمک گرفتن در این نوع مسائل محسوب شود.

سوالات و تست های مشاوره قبل از ازدواج

در بعضی مراکز مشاوره تست ها روانشناسی برای شناسایی مورد مناسب برای ازدواج استفاده می شود. اما ذکر این نکته ضروری است که همواره باید در نظر داشته باشید که تست های روانشناسی در شناسایی مورد مناسب برای ازدواج کارآمد هستند اما به تنهایی تعیین کننده نیستند. در واقع این نوع تست ها در کنار مشاوره های فردی می توانند کمک کننده باشند.

در دنیای امروز فکر بسیاری از افراد جامعه به راحتی درگیر مساله طلاق است و حتی در دوره نامزدی به راحتی آن را بر زبان می آورند. در حالی که در گذشته در زندگی سنتی پدران و مادران ما چنین باوری مطرح بود که زن و مرد بایستی در بدترین شرایط با یکدیگر سازش کنند اما اگر ما بخواهیم با توجه به زندگی های مشترک امروزی دریچه دیدمان به زندگی را تغییر دهیم، باید موضوع مشاوره قبل از ازدواج را با جدیت بیشتری به یک باور تبدیل کنیم.

ما در مرکز مشاروه رهنمود به شما کمک خواهیم کرد تا بتونید برای زندگی آینده خود به درست ترین روش تصیمیم بگیرید.

در پایان به شما توصیه میکنیم این مطلب (مشاور تلفنی شبانه روزی) را نیز مطالعه بفرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *