مشاوره قبل از ازدواج
آنچه باید در مورد مشاوره پیش از ازدواج بدانید
آگوست 19, 2018
روش‌های درمان افسردگی
سپتامبر 8, 2018
درمان پرخاشگری

درمان پرخاشگری

درمان پرخاشگری

بیماران مبتلا به پرخاشگری کنترل تکانه ای ضعیفی دارند. روش های مختلفی برای درمان اختلال پرخاشگری موجود است. این روش ها عبارتند از:

 • درمان رفتاری شناختی (CBT)

درمان پرخاشگری

یکی از متداول ترین روش های روان درمانی و دارای ساختار است و نسبت به روش های دیگر سریع تر نتیجه می دهد واثرات آن دوام بیشتری دارد و میزان برگشت اختلال افراد با این روش به طور چشمگیری کاهش می یابد. این روش بر مشکلات خاص و موارد ایجاد کننده شخصی تمرکز دارد. هدف از این روش کمک به فرد عصبانی در شناسایی افکار منفی محکوم به شکست است، افکاری که در پشت خشم های ناگهانی نهفته است. از طریق رفتار درمانی فرد یاد می گیرد چگونه رفتارهای خود را کنترل نماید، مهارت های مقابله بهتری کسب نماید و توانایی درک نتایج رفتار خود را افزایش دهد. همچنین چگونه شرایط استرس زای زندگی را با موفقیت بیشتری مدیریت نماید.

در این روش بیماران از مزایای زیر بهره می برند:

 1. مقابله بهتر با موقعیت های دشوار زندگی
 2. رفع و حل اختلافات رخ دهنده در روابط به صورت مثبت
 3. رویارویی موثرتر با غم و اندوه
 4. کنترل استرس هیجانی ناشی از بیماری، تجاوز یا آسیب جسمی به صورت ذهنی
 5. غلبه بر درد مزمن، خستگی و دیگر نشانه های جسمی

گام های خاص در رفتار درمانی شناختی عبارت است از:

 1. شناسایی موقعیت ها یا شرایط زندگی که منجر به گرفتاری و مشکل می شوند
 2. آگاهی از افکار و هیجانات مربوط به عوامل راه انداز خشم و عصبانیت
 3. آگاهی از الگوهای فکری نادرست و منفی
 4. انتشار الگوهای تفکر سالم تر و مثبت
 5. آموزش پیوستگی و ارتباط قلبی

در این روش بیماران تکنیک های کنترل و تغییر هوشیارانه ضربان قلب خود را یادمی گیرند و درنتیجه می توانندسطوح هورمون های استرس را کاهش و هورمون تقویت وضع روانی دی هیدرواپیاندرواسترون را افزایش دهند. این روش به پایدار سازی دستگاه عصبی خودکار کمک می کند و کاهش اثرات جسمی خشم بر سیستم ایمنی را به دنبال دارد. نتیجه نهایی، داشتن احساس تنش، تحریک، استرس و عصبانیت کمتر است.

 • دارویی

درمان پرخاشگری

داروها باعث کاهش شدت تکانه و درنتیجه توقف رفتار پرخاشگرانه می شوند. داروهای مورد استفاده در این مورد انتقال دهنده های عصبی مانند اسیدگاما آمینوبوتیریک، دوپامین و سروتونین می باشند. جامعه علم عصب از رسپریدون، داروی مورد استفاده در درمان اسکیزوفرنی ، در درمان پرخاشگری نوجوان مبتلا به اختلال رفتار بهره می برد.

 

 

 

 

 • درمان فردی

درمان پرخاشگری

در جلسات درمان فردی، افراد اجازه می یابند در مورد راه های تاثیرگذار بر رفتار روزانه شان گفتگوی تک به تک با درمان گر داشته باشند. این روش به افراد بزرگسال کمک می کند یاد بگیرند چگونه هیجانات خود را تنظیم و مدیریت نمایند، موارد شروع کننده این رفتار را شناسایی کنند و راهکار های مقابله بهتر را توسعه دهند. در این جلسات در مورد مدیریت عصبانیت و راه های کاهش رفتارهای پرخاشگرانه صحبت می شود.

 

 

 

 

 

 • درمان گروهی

درمان پرخاشگری

کار با افراد دیگری که مبتلا به این اختلالند تسکین دهنده شدید افراد با تمایلات پرخاشگرانه است. در جلسات درمان گروهی، افراد مهارت های مدیریت خشم، مکانیزم های مقابله، تمارین ریلکس را یادمی گیرند و همچنین تصویر سازی هدایت شده برای اینکه روش های جدید ابراز احساس را فراگیرند. در این جلسات افراد فرصت پیوند با دیگران و زمانی برای اجتماعی شدن را پیدا می کنند و بینش در مورد موضوعات مختلف مانند تکنیک های ریلکس و راه های ابراز هیجانات به شیوه ای سالم تر را دریافت می کنند.

 

 

 

 • خانواده درمانی

درمان پرخاشگری

خانواده درمانی به دنبال اصلاح پیوندهای گسسته فرد پرخاشگر با دیگر اعضای خانواده است، گسستگی هایی که در اثر رفتار پرخاشگرانه انها به وجود امده است. در این روش اعضای خانواده در مورد راه هایی بحث و گفتگو می کنند که پرخاشگری بر زندگی آنها تاثیر گذاشته است.

به زبان دیگر می توان گفت روش های درمانی مختلف مزایا زیر را درپی دارند:

 1. ارتقای مهارتهای ارتباطی
 2. تمرکز بر موقعیت های مشکل ساز
 3. اجتناب از موقعیت های مشکل ساز
 4. خنده و خود بخششی
 5. تغییر محیط

مطلب بعدی: روشهای درمان افسردگی

دیگر مطالب مرتبط:

درمان افسردگی و روش‌های درمان افسردگی

درمان اضطراب و روش‌های درمان اضطراب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *