درمان پرخاشگری
روش‌های درمان پرخاشگری
سپتامبر 6, 2018
درمان اضطراب
روش‌های درمان اضطراب
سپتامبر 12, 2018

روشهای درمان افسردگی

افسردگی باعث می شود فرد احساس تنهایی و ناتوانی نماید. عوامل مختلفی در ایجاد نشانه های افسردگی دخیل اند. گاهی ممکن است افسردگی ناشی از مصرف داروهای بیماری دیگر چون پرکاری و کم کاری تیرویید باشد در این صورت فرد باید با پزشک خود مشورت نماید و او تغییر لازم را در داروی مصرفی بدهد. اما اگر علت افسردگی عامل بیرونی دیگر باشد برای از بین بردن نشانه های افسردگی باید روش های دیگر را در پیش گرفت.

دارو یکی از روش های کاهش نشانه های افسردگی است اما ریشه مشکل را از بین نمی برد و درنتیجه راه حل طولانی مدتی نیست و نیاز هست درکنار ان روش های دیگر هم مورد استفاده قرار گیرد. همیشه هم دارو درمانی برای رفع نشانه ها ضروری نیست.

درمان رفتاری شناختی (CBT)، بین فردی(IPT) و روان پویایی سه روش متداول در درمان افسردگی هستند.

درمان افسردگی

CBT، درمان روان شناختی دارای ساختار است که روش تفکر و رفتار وعمل تاثیرگذار بر احساس ما را بازشناسی می کند و یکی از موثرترین روش های درمانی در درمان افسردگی و برای گروه های سنی مختلف از جمله کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و سالخوردگان است. در این روش یک درمان گرحرفه ای به شناسایی الگوهای فکری و رفتاری فرد می پردازد، الگوهایی که با احتمال بالاتر ممکن است فرد را افسرده نمایند یا جلوی بهبود فرد را بگیرند. این روش به شما یاد می دهد در مورد مشکلات متداول تفکر منطقی داشته باشید و کمک می کند از الگوهای فکری و واکنش های منفی یا غیرمفید به سوی روش حل مساله واقع گرایانه تر و مثبت تغییر جهت دهید.

IPT روش درمانی روان شناختی و دارای ساختار دیگری است که بر مشکلات موجود در روابط شخصی و مهارت های مورد نیاز برای پرداختن به انها تمرکز دارد. این روش برای این ایده استوار است که مشکلات رابطه ای می توانند تاثیر چشمگیری بر فرد دچار افسردگی بگذارند و به عنوان یک علت نقش افرین باشند. این روش به فرد کمک می کند الگوهای ارتباطی خود را شناسایی کند، الگوهایی که فرد را نسبت به افسردگی اسیب پذیرتر می سازند. شناسایی این الگوها به معنای تمرکز بر بهبود روابط، مقابله با غم و اندوه و یافتن راه های جدید برای همسو شدن با دیگر افراد است.

درمان رفتاری بخش اصلی روش CBT است اما برخلاف ان تلاش نمی کند اعتقادات و باورها را تغییر دهد. این روش بر تحریک و تشویق به انجام فعالیت هایی تمرکز دارد که پاداش دهنده، رضایت بخش و خوشایند هستند و به دنبال وارون نمودن الگوهای اجتناب، عقب نشینی و بی فعالیتی است، الگوهایی که اختلال افسردگی را شدیدتر می سازند.

درمان شناختی برمبنای ذهن(MBCT) درگروه ها مورد استفاده قرارمی گیرد و شامل نوعی مدیتیشین با عنوان مدیتیشن ذهنی است. این روش به فرد یاد می دهد بر لحظه کنونی تمرکز کند و متوجه هرانچیزی است که فرد تجربه می کند خواه خوشایند باشد یا ناخوشایند بدون اینکه سعی در تغییر ان داشته باشد. این روش ابتدا برای تمرکز بر احساسات فیزیکی مانند تنفس به کار می رود. سپس به احساسات روحی و افکار روی می اورد.

این روش به فرد کمک می کند سردرگمی ذهنی افکار مربوط به اینده یا گذشته را متوقف نماید و از افکار و احساسات ناخوشایند اجتناب نماید. این کاردرجلوگیری از برگشت نشانه های افسردگی مفید است چون به فرد کمک می کند زود و به موقع متوجه احساسات ناراحتی و الگوهای فکری منفی شود قبل از اینکه انها ثابت شوند. درنتیجه فرد می تواند زودتر و به شکل مفیدتری با علایم هشداردهنده روبرو شود.

تغییر رفتار – فعالیت فیزیکی، سبک زندگی و حتی شیوه تفکر- راه های طبیعی درمان افسردگی می باشند. گفتگو درمانی به فرد مهارت ها وبینش برای داشتن احساس بهتر را اموزش می دهد و کمک می کند از برگشت مجدد افسردگی جلوگیری نماید. برخی از انواع روش ها به فرد تکنیک های عملی شکل دهی مجدد تفکر منفی و بهره گیری از مهارتهای رفتاری در مبارزه با افسردگی را یاد می دهد. همچنین از طریق درمان فرد می تواند ریشه و علت اصلی افسردگی و کارهای لازم برای سلامت ماندن را درک کند.

درمان های روان شناختی به شما کمک می کند الگوهای فکری خود را تغییر دهید و مهارت های مقابله خود را بهبود ببخشید و برای مقابله با استرس ها و کشمکش های زندگی اماده تر و مجهزتر شوید. همچنین به شما کمک می کند با شناسایی و تغییر افکار و رفتارغیرمفید، خوب و سالم باقی بمانید.

درمان فردی و گروه درمانی هم دو روش دیگر در درمان افسردگی هستند. دردرمان فردی شما با یک درمان گر روبرو هستید و رابطه ای قوی با او برقرار کرده و به راحتی می توانید احساسات و اطلاعات خود را با او به اشتراک بگذارید و همچنین در این روش توجه فردی دریافت می نمایید.

در گروه درمانی، به سخنان افرادی گوش فرا می دهید که با همین مشکل دست و پنجه نرم می کنند. درنتیجه به تجارب خود اعتبار می بخشید و به ایجاد عزت نفس در هریک از این افراد و خود کمک می کنید. در گروه درمانی ممکن است نکات، نظر، ایده، الهامی از طریق صحبت با دیگر افراد مبتلا دریافت نمایید که به بهبود شما کمک کند. همچنین فعالیت های اجتماعی شما در این روش تقویت می شود.

درمان های مکمل و دیگر در درمان افسردگی شامل مصرف ویتامین و مکمل های گیاهی، طب سوزنی و تکنیک های ریلکس مانند مدیتیشین ذهنی، یوگا یا تای چی می شود.

تغییرات سبک زندگی ابزار ساده اما قدرتمند در درمان افسردگی است. برخی اوقات تنها روش درمانی مورد نیاز فرد است. حتی اگر درمان های دیگر مورد نیاز باشد، تغییر سبک زندگی باعث می شود افسردگی سریع تر از بین برود و از برگشت مجدد آن جلوگیری می نماید.

  1. داشتن یک برنامه روزانه منظم:

   افسردگی موجب می شود ساختار زندگی از بین برود و روزها در هم آویزند. برای رهایی از این حالت داشتن یک برنامه زمانی روزانه و مناسب کارساز است.

  2. تعیین هدف:

   فرد افسرده احساس می کند نمی تواند کاری انجام دهد. همین احساس باعث می شود نسبت به خود حس بدتری داشته باشد. برای خارج شدن از این وضعیت باید اهداف روزانه داشت. اهداف روزانه می توانند کارهای کوچک و به اسانی قابل اجرا مانند ظرف شستن باشند، کارهایی که انجام انها نوعی موفقیت است.

  3. ورزش منظم:

   ورزش باعث افزایش ترشح مواد شیمیایی مانند اندورفین، سروتونین و مواد شیمیایی دیگر می شود، موادی که وجودشان احساس خوب به فرد می دهند. ورزش منظم مغز را تحریک می کند مجددا عصب های خود را به شیوه های مثبت به هم مرتبط سازد. رشد سلول های جدید مغزی و ارتباطات را به جریان می اندازد، کاری که داروهای ضد افسردگی انجام می دهند. نیازی به ورزش سنگین و درحد قهرمانی نیست. کمی پیاده روی در هفته مثلا نیم ساعت در روز تاثیر مثبت خود را در درمان افسردگی می گذارد. برای رسیدن به مطلوب ترین نتیجه ۶۰- ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی در بیشتر روزهای هفته عالی است.

  4. تغذیه سالم:

   افراد باید به تغذیه خود توجه داشته باشند. تغذیه خوب برای سلامت جسمی و ذهنی هردو لازم است و در طول روز به بدن انرژی کافی می دهد و تغییرات خلقی را به حداقل می رساند. اگر افسردگی باعث می شود زیاد غذا بخورند لازم است خوردن خود را تحت کنترل داشته باشند. این کار باعث می شود احساس بهتری داشته باشند. شاید بتوان گفت غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگای ۳ (مانند ماهی سالمون و تن) و اسید فولیک (مانند اسفناج و اووکادو) می توانند در کاهش افسردگی مفید باشند.
   دردرمان افسردگی ناشی از تغذیه نامناسب می توان از مکمل های ویتامینی طبق نظر متخصص این علم بهره برد. در مصرف مکمل های طبیعی و گیاهی باید به اثرات جانبی انها و تداخل های غذایی و دارویی شان توجه نمود.

  5. خواب کافی:

   افسردگی باعث می شود به خواب رفتن سخت شود و درنتیجه خواب بسیار کم علایم افسردگی را تشدید می نماید. خواب ناکافی، تندخویی، بی حوصلگی، ناراحتی و خستگی را تشدید می کند. برای داشتن خواب مناسب و کافی باید تغییراتی در سبک زندگی داد. بدین صورت که در زمانی مشخص به رختخواب رفته و روز بعد در ساعت مشخصی از خواب بیدار شد. چرت زدن مفید نیست. تمام عوامل مختل کننده خواب مانند رایانه، تلویزیون، موبایل باید خارج از اتاق خواب باشند. در این صورت فرد خواهد دید وضع خواب او بهبود می یابد.

  6. حمایت اجتماعی:

   شبکه های اجتماعی قوی احساس تنهایی، عامل خطر اصلی افسردگی را کاهش می دهند. به طور مرتب با خانواده و دوستان خود در ارتباط باشید یا به یک گروه یا دسته بپیوندید.

  7. کاهش استرس:

   استرس بیش از حد علایم افسردگی را تشدید می نماید. ایجاد تغییرات در زندگی موجب مدیریت یا کاهش استرس می شود. ابعاد استرس زا مانند بارکاری بیش از حد یا روابط غیرحمایتی را از زندگی خود خارج نمایید و راه های به حداقل رساندن تاثیر این ابعاد را پیدا نمایید. تکنیک های ریلکس در کاهش استرس و تقویت احساس شادی و سلامت نقش افرینند. یوگا، تنفس عمیق، ریلکس عضلات پیش رونده و مدیتیشن از تکنیک های ریلکس هستند.

در درمان افسردگی باید توجه داشت درمان و بازیابی زمان بر است و داشتن سبک زندگی سالم، فراگیری در مورد شرایط خود، گروه های حامی و پشتیبان و جلسات انلاین، اموزش ریلکس و خانواده و دوستان در بهبود و رفع افسردگی نقش دارند.

دیگر مطالب مرتبط:
درمان پرخاشگری و روش‌های درمان پرخاشگری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *