مرکز-مشاوره-خوب-در-تهران
مرکز مشاوره روانشناسی خوب در تهران
تیر ۱۸, ۱۳۹۷
درمان پرخاشگری
روش‌های درمان پرخاشگری
شهریور ۱۵, ۱۳۹۷
مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

آنچه باید در مورد مشاوره پیش از ازدواج بدانید

هر یک از طرفین ازدواج با ارزشها، عقاید و تاریخچه رابطه ای خاص خود وارد ازدواج می شود. ممکن است سیستم های خانوادگی و باورهای مذهبی متفاوتی داشته باشند. بسیاری از زوج ها تربیت و مدل های نقشی بسیار متفاوتی را در مورد رابطه و ازدواج تجربه نموده اند. بسیاری از افراد با این باور وارد ازدواج می شوند که اهداف اجتماعی، مالی، جنسی و عاطفی خود را محقق سازند در صورتی که همیشه اینگونه نیست.

مشاوره پیش از ازدواج روش درمانی تخصصی است و درمانگران دارای مجوز و تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک با نام زوج درمانگر و خانواده درمانگر آن را ارایه می نمایند و مشاوره پیش از ازدواج فرصتی است برای افرادی که می خواهند روابط متعهدانه طولانی مدت مانند ازدواج داشته باشند.

طبق بررسی و تحقیق منتشر شده در مجله روان شناسی خانواده، زوج هایی که آموزش و مشاوره پیش از ازدواج داشته اند سطوح بالاتری از رضایت از زندگی زناشویی را گزارش نموده اند و درصد طلاق در پنج سال اول زندگی در میان آنها ۳۰ % کاهش یافته است.

مشاوره پیش از ازدواج به زوج ها کمک می کند آمادگی ازدواج و رویارویی با مشکلات را پیدا کنند. رابطه ای قوی و مستحکم، سالم و غیررسمی داشته باشند و درنتیجه شانس بیشتری برای داشتن ازدواجی پایدار و رضایت بخش را دراختیار خواهند داشت. مشاوره پیش از ازدواج به زوج ها کمک می کند نقاط ضعف فردی خود را شناسایی نمایند، آنهایی که در طول زندگی زناشویی مشکل ساز می شوند و درنتیجه سعی براین است دراین جلسات مشاوره راه حلی برای رفع این نقاط ضعف ارایه شود.

مشاوره پیش از ازدواج به زوج ها کمک می کند روابط خود را پیش از ازدواج بهبود ببخشند و تحریک می شوند درباره موضوعات مربوط به ازدواج مانند مسایل مالی، ارتباطات، باورها و ارزشها، نقش ها در ازدواج، عاطفه و رابطه جنسی، اشتیاق برای داشتن فرزند، روابط خانوادگی، تصمیم گیری، مقابله با عصبانیت و خشم، زمانی که با هم سپری می کنند گفتگو و صحبت نمایند.

مشاوره پیش از ازدواج به طرفین ازدواج کمک می کند توانایی برقراری ارتباط خود را بالا ببرند، انتظارات واقع گرایانه نسبت به ازدواج داشته باشند و مهارت های حل اختلاف را کسب نمایند. همچنین نگرش مثبت نسبت به کمک خواستن در شرایط دشواری و بحرانی را پیدا نمایند. با صحبت در مورد تفاوت ها و انتظارات پیش از ازدواج، درک بهتری نسبت به یکدیگر در طول زندگی زناشویی پیدا خواهند کرد و حمایت بیشتری
از هم خواهند داشت. مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می کند رابطه خود را ارزیابی نمایند و زندگی مشترک خود را بر پایه و اساسی محکم استوار نمایند.

مزایای مشاوره پیش از ازدواج

خلق راه حل ها ی مثبت در ازدواج : هیجانی شدن در هنگام صحبت در مورد موضوعات مهم مانند پول، رابطه جنسی و کودکان آسان است. مشاور با تجربه به شما کمک می کند گفتگوی خود با شریک زندگیتان را هدایت و مدیریت نمایید و از بحث منحرف نشوید و تمرکز خود بر موضوع را از دست ندهید و دست به هرکاری نزنید.

فراگیری یا ارتقای مهارت های حل اختلاف : اگر شما کدورت یا فشاری در گذشته متحمل شده باشید و این مساله برای هیچ کس اجتناب ناپذیر نیست در این صورت هردوی شما می دانید چگونه در طول بحث و گفتگو واکنش نشان دهید. می توانید سکوت اختیار نمایید، اخم کنید یا فریاد بزنید و نامش را صدا بزنید. اگر با خود صادق باشید جای اصلاح وجود دارد. مشاور به شما یاد می دهد چگونه به طور موثرتر گوش کنید و ارتباط برقرار نمایید و به طور تخصصی تر به شما خواهد گفت برای رسیدن به راه حلی خوشحال کننده چه چیزی بگویید و چه چیزی را نگویید.

انتظارات واقع گرایانه در مورد زمان بندی : زمانی که شما به توافق هایی در مورد موضوعات مهم مانند زمان بچه دار شدن، خریدن خانه و …. برسید دیگر در صورت تمایل شما و عدم تمایل شریک زندگیتان دچار مشکلاتی چون خستگی، استرس و … نمی شوید چون پیشتر در مورد آنها صحبت نموده اید.

پرهیز از رنجش های مسموم : مشاور ازدواج به شما کمک می کند رنجش های رابطه ای خود در طول آشنایی را برطرف نمایید و خود را از آنها رها نمایید برای اینکه روی هم انباشته نشوند و بعدها در طول زندگی زناشویی مشکلات و آسیب بیشتری برای شما به وجود نیاورند.

از بین بردن ترس های مربوط به ازدواج : ممکن است شما یا همسر آینده تان عضوی از خانواده طلاق یا از یک خانواده نابه سامان و مبارزه طلب و پرخاشگر باشید. در این صورت مشاوره پیش از ازدواج به شما یاد می دهد چگونه با گذشته خود صلح و آشتی برقرار کنید و این چرخه معیوب خانوادگی را از بین ببرید.

شناسایی ریشه های استرس زناشویی در آینده : مشاوره پیش از ازدواج به شما امکان داشتن دیدگاه فردی باتجربه و خارج از ماجرا را می دهد در این صورت درک خواهید کرد برای سازگاری با یا توقف شکست سرد باید چه رفتارها و عاداتی را به کار برید.

کمک به برنامه ریزی برای آینده : مشاوره پیش از ازدواج چیزی فراتر از کمک به زوج ها در حل مسایل کنونی شان است. مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می کند برای آینده برنامه ریزی داشته باشید، اهداف مالی یا خانوادگی برای خود تعیین نمایید و روش محقق ساختن این اهداف را به شما ارایه می کند. خیلی از زوج ها با متحمل شدن بدهی و قرض وارد زندگی زناشویی می شوند چون سرمایه خود را صرف مراسم عروسی نموده اند و نتوانسته اند از عهده این مخارج برآیند. متخصصان مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می کنند بتوانید حساب درآمد و مخارجی را تهیه نمایید و دریابید اعتبار شخصی که می خواهید با او ازدواج نمایید چه اندازه است، بدهی ها را مشخص نمایید و پرداخت بدهی های معوقه و موارد دیگر را افزایش دهید.

زوج ها ابعاد جدیدی از خود را کشف می کنند : جلسات مشاوره پیش از ازدواج فرصت و آزادی صحبت در مورد موضوعاتی را به شما می دهد که در گفتگوهای عادی بین شما و همسر احتمالی تان پیش نمی آید مانند صحبت در مورد نقاط تاریک زندگی هریک از شما، تجارب آسیب زای گذشته، رابطه جنسی و انتظارات. مشاوران و درمانگران ازدواج در هنگام کار با زوج هایی که می خواهند رابطه متعهدانه طولانی مدت مانند ازدواج داشته باشند سوالات زیادی از زوج ها می پرسند. با دقت گوش دادن به پاسخ های طرف مقابلتان روش فوق العاده ایست برای اینکه یاد بگیرید چگونه می توانید نسبت به او متعهد باشید. هر یک از زوجین فکر می کند هیچ کس بهتر از خود او شریک زندگی اش را نمی شناسد در صورتی که ما اطلاعاتی نداریم در مورد اینکه در گذشته فرد مورد چه تجاوزها و سوء استفاده هایی قرار گرفته است یا انتظار او از رابطه چیست. مشاوران پیش از ازدواج کمک می کنند هر یک از شما به عنوان طرفین ازدواج بتوانید به اطلاعات و تجارب مهمی دست یابید که طرف دیگر نمی خواهد آنها را افشا و اشکار و تبادل نماید.

موجب می شود زوج ها بتوانند دانش و اطلاعات مشاور را جذب نمایند : در میان گذاشتن مسایل با فردی که مدتی پیش ازدواج نموده است امتیاز بزرگ دیگر مشاوره پیش از ازدواج است. وقتی با یک مشاور ازدواج صحبت می کنید، سخنان خردمندانه دسته اول و مقدماتی در مورد موضوع ازدواج را دریافت می نمایید. مشاور ازدواج تجارب و فداکاری های لازم برای حفظ سلامت ازدواج را به شما منتقل می کند.

زوج ها مهارت های ارتباطی موثر و مفید را به دست آورند : هیچ رابطه ای بدون برقراری ارتباط نیست و یکی از مهمترین ابعاد هر ازدواجی داشتن ارتباط موثر با شریک خود است. وقتی زوجی دیگر مراقب یکدیگر نیستند یا با هم صحبت نمی کنند، ازدواج نهایتا به طلاق و جدایی منجر می شود. مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می کند یاد بگیرید چگونه شنونده خوبی باشید و با شریک زندگی خود صحبت نمایید و از نیازها و خواسته های او آگاه شوید. وقتی روزها در کنار فردی زندگی می کنید اهمیت ندادن به وجودش بسیار آسان است اما با داشتن خط ارتباطی آزادانه و ابراز علاقه به یکدیگر رابطه ای ایجاد می شود که از هر آزمایشی سربلند و پیروز بیرون می آید و هر طوفانی را عقب می راند. جلسات مشاوره تک به تک به بسیاری از زوج ها کمک می کند یاد بگیرند با یکدیگر گفتگو نموده و احساسات خود را به شیوه ای ابراز نمایند که رابطه را تخریب ننماید. یاد می گیرند زمانی که لازم و مناسب است چگونه زبان خود را نگه داشته و سکوت نمایند و چگونه صادقانه گفتگو نمایند.

از طلاق و جدایی در آینده جلوگیری می نماید : یکی از مهترین دلایل مراجعه به مراکز مشاوره پیش از ازدواج جلوگیری از طلاق در ازدواج است. به نظر دلیل وقوع بیشتر طلاق ها خیانت یا مسایل مربوط به ارتباط ضعیف است. مشاوره پیش از ازدواج به شما قدرت ایجاد اعتماد در یکدیگر را می دهد و تکنیک ها و روش های حمایت و پشتیبانی از یکدیگر را به شما آموزش می دهد.

جلسات مشاوره می تواند شامل آموزش هایی در مورد ازدواج باشد اما بخشی عظیمی از زمان صرف سوالات و گفتگوهایی می شود که به زوجین کمک می کند در مورد رابطه خود فکر نمایند و یادبگیرند در مورد مسایل مهم به روش های سالم گفتگو نمایند.

چگونه بیشترین بهره را از جلسات مشاوره خود ببریم؟

  • پذیرش اینکه این جلسات گاهی چالش برانگیزند :این تفکر اشتباه است که مشاوره پیش از ازدواج ، جلسات برنامه ریزی و زمان بندی برای داشتن فرزند، خرید خانه یا رفتن به مسافرت در هنگام بازنسشتگی است.
  • به خاطر داشته باشید هدف پیروزی نیست. هر دو شریک زندگی باید ذهنی آزاد داشته باشند و بخواهند تغییراتی ایجاد کرده و مشکلات را رفع نمایند.
  •  جلسات شما بایدکاملا خصوصی برگزار شود و در مورد بحث های صورت گرفته در این جلسات با هیچ  فردی از جمله ساقدوش عروس، مادرتان و …. صحبت نکنید، یا مطلبی در فیس بوک قرار ندهید که موجب خجالت همسر آینده تان شود. باید برای بهبود رابطه بر اعتماد دو جانبه تکیه کرد و بصیرت ۱۰۰% داشت.
  • سپاس گزاری خود را از همسر آینده تان ابراز نمایید، از اینکه با شما برای شرکت در جلسات مشاوره و  انجام اقدامات بزرگ در کنار هم برای داشتن رابطه سالم و خوب همراه شده است.

دیدگاه ها بسته شده است